Profilaktyka

Badania profilaktyczne pełnią bardzo ważną funkcję – pozwalają na wykrycie poważnych chorób we wczesnym stadium, co często daje szansę na 100% wyleczenie. To właśnie dzięki badaniom przesiewowym jesteśmy w stanie walczyć z chorobami, które na pierwszy rzut oka wydają się być nieuleczalnymi.

W przychodniach WOMP-ZCLiP realizowane są następujące programy:

  • program profilaktyki gruźlicy
  • program profilaktyki chorób układu krążenia
  • program profilaktyki wczesnego wykrywania raka szyjki macicy
  • program profilaktyki raka piersi

Drogi pacjencie nie zwlekaj i już dziś zgłoś się na badania przesiewowe!!!

Program profilaktyki raka szyjki macicy adresowany jest do kobiet w wieku 25-59 lat. które nie wykonały badania cytologicznego w ciągu ostatnich 3 lat. U kobiet obciążonych czynnikami ryzyka: zakażonych wirusem HIV, przyjmujących leki immmunosupresyjne, zakażonych HPV - typem wysokiego ryzyka, badanie jest wykonywane co 12 miesięcy.

Program profilaktyki wczesnego wykrywania raka piersi kierowany jest do kobiet w wieku 50 - 69 lat (rocznikowo), które nie korzystały z badania mammograficznego w ciągu ostatnich 24 miesięcy oraz do tych, które otrzymały pisemne wskazanie do wykonania ponownego badania mammograficznego po upływie 12 miesięcy.

Program profilaktyki chorób układu krążenia kierowany jest do osób, które w tym roku kalendarzowym kończą 35, 40, 45, 50, 55 lat oraz są obciążone czynnikami ryzyka (palenie tytoniu, nadciśnienie tętnicze krwi, zaburzenia gospodarki lipidowej, niska aktywność ruchowa, nadwaga i otyłość, upośledzona tolerancja glukozy, nadmierny stres, nieracjonalne odżywianie się, wiek) Osób, u których nie została dotychczas rozpoznana choroba układu krążenia lub które w okresie ostatnich 5 lat nie korzystały ze świadczeń udzielanych w ramach programu profilaktyki CHUK.

Program profilaktyki gruźlicy adresowany jest do osób dorosłych, u których nie rozpoznano gruźlicy. Gruźlica jest chorobą zakaźną wywoływaną przez bakterię – prątek gruźlicy. Źródłem zakażenia jest najczęściej chory na gruźlicę - prątkujący. Osoba chora na gruźlicę podczas kaszlu, kichania, odkrztuszania /odpluwania/ głośnego śmiechu, mówienia, wydala prątki wraz z kropelkami śluzu.